دوره 12، شماره 2 - ( 6-1402 )                   | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.IAU.DENTAL.REC.1398.013


XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Shoorgashti R, Khalilirad M, Haji Molla Hoseini M, Lesan S. Evaluation of the relationship between nitric oxide and candida albicans-associated denture stomatitis: A cross-sectional study. Caspian J Dent Res 2023; 12 (2) :82-88
URL: http://cjdr.ir/article-1-416-fa.html
شورگشتی ریحانه، خلیلی راد مهسا، حاجی ملاحسینی مصطفی، لسان سیمین. بررسی ارتباط میزان نیتریک اکساید بزاق و دنچر استوماتیت مربط با کاندیدا: مطالعه مقطعی توصیفی. مجله تحقيقات دندانپزشكي كاسپين. 1402; 12 (2) :82-88

URL: http://cjdr.ir/article-1-416-fa.html


، گروه بیماری های دهان ، دانشکده دندانپزشکی ، دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران، تهران، ایران. ، siminlesan@yahoo.com
چکیده:   (647 مشاهده)
مقدمه: کاندیدا آلبیکنس یک میکروارگانیسم فرصت طلب از فلور طبیعی حفره دهان است که می تواند باعث عفونت در مخاط دهان شود. نیتریک اکساید یک رادیکال آزاد است که توسط ماکروفاژها تولید می شود و به شدت با فعالیت های ضد قارچی مرتبط است. این مطالعه با هدف بررسی میزان نیتریک اکساید بزاق در افراد مبتلا به دنچر  استوماتیت مربط با کاندیدا و افراد غیر مبتلا طراحی و اجرا شد.
مواد و روش‌ها: در این مطالعه مقطعی،۴۰ بیمار بی‌دندان دارای دنچر به دو گروه مبتلا به دنچر  استوماتیت و غیر مبتلا به دنچر  استوماتیت تقسیم شدند. قبل از تشخیص آزمایشگاهی کاندیدا، یک متخصص بیماری های دهان و دندان وجود دنچر  استوماتیت را از نظر بالینی ارزیابی کرد. نمونه‌های بزاق با استفاده از روش spitting جمع‌آوری و سطح نیتریک اکساید به روش گریس اندازه ‌گیری شد. برای تجزیه و تحلیل آماری از آزمون های chi-square و Mann-whiteney با سطح معنی دار ۰/۰۵ استفاده شد.
یافته ها: این مطالعه نشان داد که سطح نیتریک اکساید در بیماران مبتلا به دنچر دنچر  استوماتیت به طور معنی داری بیشتر از بیماران غیر مبتلا بود (P-value=0.002). در این مطالعه، میانگین سطح نیتریک اکساید بزاق در بیماران مبتلا به دنچر  استوماتیت ۴۳/۵۳۸ ± ۱۶۶/۵۴۸۵ میکرومول بود. درحالی که در بیماران غیر مبتلا میانگین سطح نیتریک اکساید بزاق برابر با  ۴۷/۶۱۷ ± ۱۱۸/۰۵۸۵میکرومول بود.
نتیجه گیری: غلظت نیتریک اکساید بزاق در بیماران می تواند با وجود عفونت های کاندیدایی در حفره دهان مرتبط باشد. در حضور کاندیدا سطح نیتریک اکساید افزایش می یابد و بنظر می رسد که این افزایش سطح نوعی پاسخ دفاعی به حضور عفونت های قارچی باشد.
متن کامل [PDF 493 kb]   (316 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: بیماری های دهان
* نشانی نویسنده مسئول: دانشکده دندانپزشکی ، دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران، تهران، ایران.

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله تحقیقات دندانپزشکی کاسپین می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Caspian Journal of Dental Research

Designed & Developed by : Yektaweb