:: دوره 6، شماره 1 - ( 12-1395 ) ::
برگشت به فهرست نسخه ها
خصوصیات بالینی و مرتبط با دندان مصنوعی در بیماران مبتلا به اپولیس فیشوراتوم : سری گذشته نگر ۵۸ بیمار
مرضیه محمدی، نادر نوابی*، محمد رضا زارعی
،مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت دهان، دانشگاه علوم پزشکی کرمان،کرمان،ایران. ، N_navabi@kmu.ac.ir
چکیده:   (9418 مشاهده)

مقدمه: اپولیس فیشوراتوم یکی از ضایعات مخاطی مهم مرتبط با دندان مصنوعی است که در مجاورت لبه های دست دندانیکه گیر ناکافی دارد ایجاد می شود. هدف از مطالعه حاضر، آنالیز یافته های دموگرافیک و بالینیو ویژگیهای دندان مصنوعی بیماران مبتلا به اپولیس فیشوراتوم مراجعه کننده به بخش بیماریهای دهان دانشکده دندانپزشکی کرمان بوده است.

مواد و روش ها: پرونده های پزشکی کلیه  بیماران با تشخیص اپولیس فیشوراتوم که از سال ۱۳۷۸ تا ۱۳۹۳ به بخش بیماریهای دهان و پاتولوژی دهان دانشکده دندانپزشکی کرمان ارجاع داده شده بودند مرور گردید و از این میان، ۵۸ بیماری که داده های مربوط به ایشان کامل و قابل قبول بود، مورد بررسی و  تشریح قرار گرفت.

یافته ها: وقوع اپولیس فیشوراتوم به میزان ۲/۹ درصد کل ضایعات  بود .این ضایعه، اغلب در دو دهه ششم و هفتم از زندگی بیماران (۴۱/۴درصد) به میزان بالاتری در خانمهارخ داده بود (۷۹/۳درصد). اپولیس فیشوراتوم در بیمارانیکه بیش از ۱۰سال از دست دندان استفاده کرده بودند بروز بالاتری داشت و ۷۰/۶درصد از بیماران درد ناشی از ضایعه را ابراز کرده بودند.

نتیجه گیری: پی بردن به برخی از واقعیات نظیر کیفیت دست دندان و میزان رعایت بهداشت آن توسط بیماران مبتلا به اپولیس فیشوراتوم بیانگر اهمیت پیشگیری از بروز این ضایعه است از این رو دندانپزشکان باید  بیماران استفاده کننده از دندان مصنوعی خود را در زمینه پیشگیری از این ضایعه آموزش دهند.

واژه‌های کلیدی: بیماران، دندان مصنوعی، مطالعه گذشته نگر، اپولیس
متن کامل [PDF 658 kb]   (4819 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: بیماری های دهان
* نشانی نویسنده مسئول: دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی کرمان، کرمان، ایران.XML     Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 6، شماره 1 - ( 12-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها