:: دوره 1، شماره 1 - ( 6-1391 ) ::
برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی هیستولوژیک اثر Capsaicin و MTA بر پالپ گربه
زهرا سادات مدنی ، مریم سیدمجیدی ، علی اکبر مقدم نیا ، علی بیژنی ، امیر زاهدپاشا*
،دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی بابل،بابل-ایران. ، dr_Zahedpasha@yahoo.com
چکیده:   (15407 مشاهده)

مقدمه: در پوشش مستقیم پالپ، اکسپوز شده، آن را مستقیما توسط یک ماده می پوشانند تا ساخت بریج عاجی را آغاز نماید و ناحیه اکسپوز شده را مسدود نماید.هدف از این مطالعه ارزیابی پاسخ پالپ دندان گربه به MTA و کاپسایسین می باشد.

مواد و روش ها: این مطالعه تجربی بر روی ۲۴ دندان نیش گربه به وزن تقربیی ۴ - ۳ کیلوگرم انجام شد. بعد از بیهوشی گربه ها دندان ها ۳ میلی متر بالاتر از cemento enamel junction قطع و اکسپوز شدند و به دو گروه یک) پوشش مستقیم پالپ باMTA ، دو ) پوشش مستقیم پالپ باکاپسایسین تقسیم شدند. حفرات توسط سیمان گلاس اینومر( Fuji IX ) پر شدند. در هفته های ۱ و ۲ و ۴ چهار دندان کانین گربه ها جهت بررسی هیستولوژیک خارج شدند. پس از تهیه مقاطع متوالی به ضخامت ۶ میکرون موازی محور طولی دندان های نیش مقاطع بافتی به روش هماتوکسلین – ائوزین رنگ آمیزی شده و توسط میکروسکوپ نوری مشاهده و مورد بررسی قرار گرفتند.

یافته ها: در هر دو گروه تحت درمان با MTA و کاپسایسین میزان التهاب در طی هفته های ۱ و ۲ و ۴ کاهش نشان داد. شدت التهاب در گروه MTA کمتر بود ولی تفاوت بین دو گروه از نظر آماری معنی دار نبود ( p=0.22 ). در گروه تحت درمان با کاپسایسین در هر ۱۲ مورد نکروز مشاهده شد اما در گروه تحت درمان با MTA فقط یک مورد نکروز در هفته اول مشاهده شد ( p=0.000 ). دو گروه تفاوت هایی از لحاظ تشکیل سد عاجی، نوع پاسخ التهابی و تغییرات بافت نرم نشان دادند که این تفاوت ها از نظر آماری معنی دار نبود.

نتیجه گیری: نتایج این مطالعه نشان داد که کاپسایسین می تواند سبب کاهش التهاب شود ولی در تشکیل سدعاجی بی اثر می باشد.

واژه‌های کلیدی: MTA، کاپسایسین، پوشش پالپ
متن کامل [PDF 709 kb]   (3597 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: اندودنتیکس
* نشانی نویسنده مسئول: دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی بابل، بابل-ایران.XML     Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 1، شماره 1 - ( 6-1391 ) برگشت به فهرست نسخه ها