:: دوره 11، شماره 2 - ( 7-1401 ) ::
برگشت به فهرست نسخه ها
دقت ابعادی روش مولد آلژیناتی در نسخه برداری از کست های گچی استون
ندا نادری گیسور ، حافظ آریامنش ، مصطفی شیخی* ، سجاد پزشکی ، محمد مهدی محمدی
،گروه ارتودنسی، دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی زنجان، زنجان، ایران. ، mostafasheikhi9045@gmail.com
چکیده:   (1185 مشاهده)
مقدمه: نسخه برداری دقیق کست ها، برای به دست آوردن یک پروتز مناسب و دارای تطابق ضروری است. آلژینات ماده ای ارزان بوده در اکثر مطب ها در دسترس است. هدف این مطالعه بررسی دقت کست های نسخه برداری شده حاصل از قالبگیری با روش مولد آلژیناتی بود.
مواد و روش ها: در این مطالعه آزمایشگاهی ابتدا با استفاده از تری فلزی و سیلیکون تراکمی از یک دنتیک مگزیلا ۶۰ قالب اصلی تهیه گردید. قالب ها با گچ استون ریخته شده، ابعاد آن ها با کولیس دیجیتال با دقت  0.01mm   اندازه گیری شد. سپس کست ها در کف فلاسک ثابت شده، فلاسک با آلژیناتی که میزان آب سرد ترکیب آن ۲ برابر دستور کارخانه بود پر شد. قالب های حاصله  بلافاصله ریخته و اندازه گیری ها تکرار شد.سپس نتایج در نرم افزار SPSS نسخه ۲۶ و با آزمونMANOVA  و شاخص ICC بررسی شدند (p<0.05).
یافته ها: بررسی های آماری نشان داد تغییرات ابعادی کست های نسخه برداری شده نسبت به کست های اصلی نظیر آن معنادار نبود (P=0.90). همچنین قالب های نسخه برداری شده کوچکتر شده بودند. تغییرات ابعادی در بعد عرضی بیشتر از بعد قدامی خلفی بود.
نتیجه گیری: نتایج مطالعه نشان داد قالب های نسخه دوم آلژیناتی که با روش مولد آلژیناتی گرفته شده باشند، اگر بلافاصله ریخته شوند از دقت ابعادی قابل قبولی برخوردارند. با توجه به ارزان بودن آلژینات، می توان از این روش با صرف زمان کم در مطب استفاده کرد و هزینه های لابراتواری و مواد قالبگیری گرانقیمت را کاهش داد.


واژه‌های کلیدی: کلسیم سولفات، امکانات دندانی، مدل های دندانی
متن کامل [PDF 631 kb]   (747 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: پروتزهای دندانی
* نشانی نویسنده مسئول: دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی زنجان، زنجان، ایران.XML     Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 11، شماره 2 - ( 7-1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها