:: دوره 11، شماره 1 - ( 12-1400 ) ::
برگشت به فهرست نسخه ها
دانش و رویکرد درمانی دندانپزشکان ایرانی نسبت به همه گیری کووید – ۱۹
نیکا مهرنیا ، ریحانه اقبالی زارچ ، مریم صادقی پور*
،گروه سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی، دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران،ایران. ، sadeghipour1393@gmail.com
چکیده:   (573 مشاهده)
مقدمه: مراکز ارائه خدمات دندانپزشکی یکی از نقطات مهم انتقال ویروس هستند. اطلاعات کامل دندانپزشکان در مورد بیماری ها و همچنین دسترسی سریع به اطلاعات و توصیه های مربوط به اقدامات کنترل عفونت و رویکردهای درمانی لازم، برای مقابله با انتقال بیماری بسیار مهم و حیاتی است.برای جلوگیری از شیوع ویروس COVID-۱۹ از طریق دندانپزشکی ، دندانپزشکان باید به خوبی در مورد بیماری و اقدامات کنترل عفونت آشنا باشند. از این رو ، هدف این مطالعه ارزیابی دانش دندانپزشکان ایرانی در این زمینه بود.
مواد و روش ها: مقاله حاضر، یک مطالعه مقطعی مبتنی بر پرسشنامه است. پرسشنامه اصلاح شده بر أساس پرسشنامه مطالعات قبلی آماده شد و روایی آن تایید شد و پایایی با آزمون آلفای کرونباخ مورد تایید قرار گرفت( ۰/۸۶) این پرسشنامه توسط ۱۳۳ دندانپزشک ایرانی تکمیل شد و دارای شش جزء بود: رضایت از شرکت در تحقیقات ، اطلاعات جمعیت شناختی ، دانش ، کنترل عفونت ، واکسیناسیون و رویکرد درمانی، با استفاده از تست های Mann-Whitney, Kruskal-Wallis  و Spearman rank correlation coefficient مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت و P<0.05 به عنوان سطح معنی دار شدن نتایج در نظر گرفته شد.
یافته ها: دندانپزشکان ایرانی از دانش کافی برخوردارند ، اما تنها ۲۱/۷ درصد از شرکت کنندگان دوره های کنترل عفونت را گذرانده اند. علاوه بر این ، تنها ۴۷ درصد از آنها دوره نهفتگی دقیق ویروس را می دانستند. دندانپزشکان شاغل در کلینیک های دانشگاهی اقدامات پیشگیرانه تری را نسبت به کسانی که در مطب خصوصی خود کار می کردند انجام دادند
(P value=0.023).

نتیجه گیری : توصیه می شود که مسئولین مراقبت های بهداشتی اطمینان حاصل کنند که دندانپزشکان اطلاعات و دستورالعمل های سازمان یافته را دریافت می کنند.


واژه‌های کلیدی: کووید - ۱۹، دندانپزشکان، کنترل عفونت، دانش، نظرسنجی ها و پرسشنامه ها
متن کامل [PDF 695 kb]   (160 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: سلامت دهان و دندان پزشکی اجتماعی
* نشانی نویسنده مسئول: دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران.XML     Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 11، شماره 1 - ( 12-1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها