:: دوره 11، شماره 1 - ( 12-1400 ) ::
برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی فراوانی مصرف دخانیات و ارتباط آن با ابتلا به ضایعات بافت نرم دهان
مرتضی سعیدی ، ابوالفضل محمدبیگی ، فاطمه صالحی ، یاسمین برکیان*
،استادیار،گروه بیمای دهان، فک وصورت، دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی قم،قم، ایران. ، yasaminan@ymail.com
چکیده:   (628 مشاهده)
مقدمه: مصرف دخانیات نقش مهمی در ایجاد ضایعات دهانی دارد. در این مطالعه ارتباط بین مصرف دخانیات و بروز این ضایعات بررسی شده است.
مواد و روش ها: این مطالعه مقطعی بر روی ۳۹۹ بیمار مراجعه‌کننده به دانشکده دندان‌پزشکی قم در چهار گروه : افرادی که مصرف کننده­ی دخانیات نبودند (۱۴۶ نفر) ، افراد مصرف کننده­ی قلیان (۸۱ نفر) ، افراد سیگاری (۹۸ نفر) ، و افرادی که همزمان قلیان و سیگار مصرف می کردند(۷۴ نفر) انجام شد. ضایعات دهان، پوسیدگی دندان، بوی بد دهان و خشکی دهان بوسیله معاینه دهان و استفاده از پرسشنامه ارزیابی شده است و داده ها با استفاده از نرم افزار آماری SPSS نسخه ۲۴، ANOVA و آزمون کای اسکوئر مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت (P<0.05 معنی دار می باشد).
یافته ها: بیشترین شیوع ضایعات مخاط دهان (
۶/۹۸٪) در گروه ۴ (افرادی که همزمان قلیان و سیگار مصرف می کردند) مشاهده شد. ژنژویت، پریودنتیت و زبان باردار بیشترین فراوانی را در بین همه ضایعات مخاط دهان داشتند.زروستومی، بوی بد دهان، اختلال در حس چشایی ، زبان مودار، زبان باردار، استوماتیت نیکوتینی، لکوادم، ملانوز سیگاری و پلاک سفید نکروتیک با مصرف دخانیات ارتباط معنی داری داشت (P <0.05). پوسیدگی، غایب بودن، پرکردگی دندان((DMFT همچنین ارتباط معنی داری با مصرف دخانیات داشت.
نتیجه گیری: طیف وسیع و متنوعی از ضایعات مخاطی دهان در افراد سیگاری مشاهده شد. با توجه به تاثیر مضر آن بر مخاط دهان و آگاهی از شیوع ضایعات و افزایش خطر ابتلا به سرطان دهان، معاینات دوره ای توسط متخصصان مورد تاکید است.
واژه‌های کلیدی: بافت ها، سیگار ی ها، پوسیدگی دندان، بوی بد دهان، خشکی دهان
متن کامل [PDF 703 kb]   (208 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: بیماری های دهان
* نشانی نویسنده مسئول: دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی قم، قم، ایران.XML     Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 11، شماره 1 - ( 12-1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها