:: دوره 5، شماره 2 - ( 6-1395 ) ::
برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی مقایسه ای فراوانی میوفیبروبلاست ها بین کارسینوم سلول سنگفرشی دهان و پوست
علی دودانی، سپیده سیادتی ، جهانشاه صالحی نژاد، کریم الله حاجیان ، حمید عباس زاده بیدختی*
،مرکز تحقیقات بیولوژی سلولی و مولکولی، گروه پاتولوژی دهان،فک و صورت، دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی بابل،بابل،ایران. ، hamidabbaszade@yahoo.com
چکیده:   (8935 مشاهده)

مقدمه: تمایز فیبروبلاست به میوفیبروبلاست یک رویداد اولیه و بسیار مهم در ایجاد تومور است. میوفیبروبلاست ها پروتئینازهایی تولید میکنند که تهاجم را در کانسر ها تحریک می کنند. بدلیل پتانسیل بدخیمی بیشتر کارسینوم سلول سنگفرشی دهان (OSCC) نسبت به کارسینوم سلول سنگفرشی پوست (CSCC)، هدف از این مطالعه مقایسه میوفیبروبلاست بین OSCC و CSCC  است تا دریابیم که آیا میوفیبروبلاست می توانند به پتانسیل بدخیم بیشتر OSCC در مقایسه با CSCC کمک کنند یا نه.

مواد و روش ها: این مطالعه شامل ۲۰ مورد OSCC، ۲۰ موردCSCC  ، ۱۰ بافت نرمال پوست و  ۱۰ مورد مخاط نرمال دهان می شود.  مقاطع ۴ میکرونی از بلوک های بافتی قرار گرفته در پارافین گروه های مورد مطالعه به روش ایمونوهیستوشیمی با آنتی بادی α-SMA رنگ آمیزی شدند. میانگین درصد میوفیبروبلاست ها در جبهه تهاجمی OSCCs و CSCCs و نیز در نمونه های نرمال محاسبه شد و شدت رنگ پذیری سلول ها برای نشانگر α-SMA و الگوی توزیع میوفیبروبلاست ها تعیین شد.

یافته ها: اختلاف میانگین ​​درصد میوفیبروبلاست در OSCC و CSCC نسبت به گروه های نرمال معنی دار بود (به ترتیب Pvalue=0.007، Pvalue=0.003)، اما زمانی که ما OSCCs و CSCCs را مقایسه کردیم، تفاوت معنی دار نبود. همچنین، تفاوت معنی داری بین OSCC و CSCC به لحاظ شدت و الگوی رنگ پذیری وجود نداشت.

نتیجه گیری: تفاوت رفتار بیولوژیک  OSCC در مقایسه با CSCC به میوفیبروبلاست بستگی ندارد و عوامل دیگری می توانند دخیل باشند.

واژه‌های کلیدی: کارسینوم، ارزیابی، میوفیبروبلاست، سلولهای سنگفرشی
متن کامل [PDF 831 kb]   (3153 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: آسيب شناسي دهان،فك و صورت
* نشانی نویسنده مسئول: دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی بابل، بابل، ایران.XML     Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 5، شماره 2 - ( 6-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها