:: دوره 2، شماره 1 - ( 12-1391 ) ::
برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی هیستوپاتولوژیکی پالپ دندان گربه به دنبال استفاده از سولفونات سدیم در درمانهای ترمیمی با کامپوزیت
همایون علاقه مند ، مریم سیدمجیدی* ، بهزاد امیری-اندی، ندا بابایی
،مرکز تحقیقات مواد دندانی، گروه آسیب شناسی دهان،فک وصورت، دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی بابل،بابل-ایران. ، Ms_majidi79@yahoo.com
چکیده:   (18786 مشاهده)

مقدمه : تحقیقات گذشته نشان داد صابون خنثی به طور مشخصی باعث افزایش استحکام باند و کاهش ریزنشت مواد چسبنده عاجی می شود. هدف از این مطالعه بررسی هیستوپاتولوژیک تأثیر استفاده از سولفونات سدیم به عنوان صابون خنثی بر پالپ دندان گربه پس از یک درمان ترمیمی با کامپوزیت بود .

مواد و روش ها: ۱۰ گربه بالغ دارای ۴۰ دندان نیش عاری از پوسیدگی جهت مطالعه انتخاب شدند و حفرات کلاس Vدر باکال آنها ایجاد شد. دندانهای سمت راست با کامپازیت و دندانهای سمت چپ، پس ازاچ شدن و استعمال محلول سولفونات سدیم، ترمیم شدند. پنج گربه بعد از یک هفته و پنج گربه پس از یکماه کشته شدند. دندانها فیکس و دکلسیفیه شدند و پس از برش و تهیه بلوکهای پارافینه، اسلایدهای میکروسکوپی تهیه و از نظر هیستوپاتولوژیکی بررسی شدند .

یافته ها : نتایج آماری نشان داد که در بررسی هیستوپاتولوژیک پالپ میان دندانهای سمت چپ و راست پس از یک هفته(1.000=p) و یک ماه (0.773=p) اختلاف معنی داری وجود نداشت ولی از نظر تشکیل پره دنتین، پس از یک هفته آزمایش(0.017= p) اختلاف معنی داری دیده شد. بدین صورت که در دندانهای سمت چپ، ایجاد پره دنتین بیشتر از سمت راست بود ولی پس از یک ماه اختلاف معنی داری وجود نداشت. (0.203=p)

نتیجه گیری: به نظر می رسد بتوان از سولفونات سدیم در درمانهای ترمیمی بدون ترس از آسیب رساندن به پالپ دندان استفاده نمود.

واژه‌های کلیدی: کامپازیت، مواد چسبنده عاجی، سولفونات سدیم، ریزنشت، پالپ دندانی
متن کامل [PDF 507 kb]   (3020 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: دندانپزشکی ترمیمی
* نشانی نویسنده مسئول: دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی بابل، بابل-ایران.XML     Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 2، شماره 1 - ( 12-1391 ) برگشت به فهرست نسخه ها